Mona - Grubość rajstop – wszystko o DEN rajstop - 20, 30, 40, 60, 100 DEN - Online shop

Grubość rajstop – wszystko o DEN rajstop

2019-06-11

Grubość rajstop jest oznaczana skrótem DEN. DEN to gęstość splotów, która przekłada się zarówno na stopień utrzymania ciepła, jak i wygląd rajstop. Podpowiadamy, jak dobrać rajstopy o idealnym DEN, które będą pasować nie tylko do pory roku, ale i stroju oraz okazji.

Czym jest DEN rajstop?

DEN to skrót od „denier”, czyli jednostki oznaczającej gęstość liniową włókien syntetycznych (naturalne włókna, z wyjątkiem jedwabiu, nie są ciągłe). Wartość 1 DEN ma włókno o długości 9 000 m i masie 1 grama. Włókna o gęstości 1 deniera lub mniej określane są mianem mikrowłókien.

DEN rajstop pozwala określić ich grubość. Na rynku dostępne są rajstopy od 5 do 300 DEN. Najcieńsze rajstopy są praktycznie niewidoczne na nodze, a najgrubsze zapewniają ciepło nawet w najmroźniejsze zimowe dni.

Jak dobrać DEN rajstop?

Grubości rajstop (podobną zasadę warto zastosować, gdy dobieramy pończochy) powinny pasować zarówno do pory roku, jak i zakładanej kreacji. Prześwitujące i półprześwitujące rajstopy dobrze komponują się ze spódnicami oraz sukienkami uszytymi z cieńszych tkanin. Można zakładać je zarówno do powiewnych letnich czy wiosennych kreacji, jak i eleganckich spódnic ołówkowych oraz sukni wieczorowych. Grubości rajstop od 50 DEN wzwyż to modele dedykowane przede wszystkim na zimę. Są to ciepłe rajstopy kryjące, które dobrze komponują się ze spódnicami uszytymi z grubszych materiałów, botkami i kozaczkami.

DEN 6-8

Rajstopy o grubości 6-8 DEN są najcieńsze. Na pierwszy rzut oka, nie są widoczne na nogach, są bardzo delikatne i praktycznie przezroczyste. Doskonale pasują do letnich sukienek i zwiewnych spódnic czy do wieczorowych sukienek koktajlowych, które chcemy założyć w ciepłe letnie wieczory (wtedy warto wybrać model z połyskiem).

Niektórzy styliści polecają je również w upalne dni do formalnych kreacji biurowych. W wielu firmach obowiązuje ścisły dress code, dlatego zakładanie rajstop i butów z zakrytymi palcami oraz piętami jest konieczne niezależnie od pory roku. Rajstopy o takiej grubości są niemal przezroczyste, dlatego pozwolą Ci dopasować się do obowiązujących zasad, a jednocześnie zaprezentować swoje nogi w rajstopach pasujących do każdej letniej stylizacji.

DEN 15 i DEN 20

Rajstopy o DEN 15 oraz DEN 20 dobrze sprawdzą się do stylizacji formalnych. Doskonale będą prezentować się do klasycznych spódnic ołówkowych, butów na wysokim obcasie lub szpilce oraz eleganckich żakietów. Możemy zakładać je do biura, na służbowe spotkania, konferencje, szkolenia i inne okazje biznesowe. Rajstopy o grubości 15-20 DEN pozwolą nam poczuć się pewnie i elegancko. Z powodzeniem możemy ubrać je również do sukienek wieczorowych (zarówno na oficjalne bankiety, jak i prywatne przyjęcia).

DEN 30

Modele DEN 30 to półprzezroczyste rajstopy, które bardzo delikatnie nadają nogom upragniony odcień. Dobrze sprawdzą się do letnich sukienek.

DEN 40

Rajstopy 40 DEN są lekko kryjące. Skóra może prześwitywać na zgięciach kolan oraz na udach. Gdy wybierzemy modele z lycry, rajstopy będą przezroczyste. Rajstopy z mikrowłókien będą kryjące, co pozwoli zatuszować np. przebarwienia czy pajączki na nogach. Taka grubość rajstop jest idealnie dopasowana przede wszystkim na sezon przejściowy (wiosenno-jesienny). Bardzo dobrze skomponują się one w zestawieniu z eleganckimi półbutami, botkami czy kozaczkami oraz sukienkami lub spódnicami uszytymi z cięższej tkaniny.

DEN 60

Rajstopy o DEN 60 to modele kryjące, które doskonale sprawdzą się w chłodniejsze dni. Warto zakładać je do cieplejszych spódnic uszytych z miękkich i cięższych tkanin (np. bawełny czy wełny). Ich kolor jest głęboki i wyrazisty, dlatego powinny być dobrze dobrane do kreacji oraz butów (najlepiej, gdy ich odcień będzie o ton jaśniejszy od obuwia).

Grubsze rajstopy dobrze sprawdzą się na co dzień (np. do kozaczków), ale styliści nie zalecają ubierania ich do eleganckich kreacji (np. sukni wieczorowych), ponieważ nie uzyskamy w ten sposób subtelnego, kobiecego wizerunku.

DEN 250-300

Modele oznaczone DEN 250-300 to mocno kryjące rajstopy zaprojektowane z myślą o kompletowaniu garderoby zimowej. Często zawierają one domieszki wełny, akrylu lub bawełny, co może sprawić, że są nieco mniej elastyczne. Są ciepłe i komfortowe, dlatego pozwalają nawet w najchłodniejsze dni założyć ulubioną spódnicę. Z powodzeniem można je zakładać również pod spodnie.

Rajstopy – rodzaje

DEN to nie jedyna kwestia, która przesądza o wyglądzie, komforcie noszenia i zastosowaniu konkretnych rajstop. Grubość splotów wpływa na stopień krycia i odcień widoczny na nodze. Na ostateczny wygląd wpływ na jednak także stopień zmatowienia oraz przezroczystość. Przezroczyste rajstopy produkuje się z włókien, które na nodze tworzą prześwitującą mgiełkę. Do modeli kryjących producenci dodają puszyste mikrowłókna.

Obecnie dostępne są różne rodzaje rajstop. Producenci często określają je jako:

  • mat – matowe,
  • semi-mat – półmatowe,
  • shine – błyszczące (w swoim składzie zawierają błyszczące włókno – np. nylon lub lurex).

Rajstopy błyszczące dobrze pasują do kreacji wieczorowych, ale źle będą prezentować się z letnimi sukienkami czy powiewnymi spódnicami uszytymi z cienkich tkanin.