Pończochy czy rajstopy? - Sklep Internetowy Mona
Menu

Pończochy czy rajstopy?

2021-04-20

Rajstopy skutecznie chronią nogi przed chłodem, pozwalają zakryć ich mankamenty (np. przebarwienia na skórze, pajączki czy blizny). Odpowiednio dobrane, pomogą wymodelować kształt nóg – optycznie je wysmuklić i wydłużyć. Doskonale sprawdzają się zarówno do lekkich letnich sukienek lub spódnic, jak i do eleganckich kreacji wieczorowych lub formalnych strojów biurowych. Mają jednak poważnego konkurenta – pończochy, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans. Co wybrać: pończochy czy rajstopy?

Co warto wiedzieć o pończochach?

Pończochy to część garderoby damskiej, która okrywa stopę oraz część nogi (najczęściej sięgają one do górnej części uda). Chronią nogę przed zimnem, pozwalają ją optycznie modelować i tworzyć ciekawe stylizacje. Pończochy są elastyczne i obcisłe. Możliwe jest noszenie pończoch ze specjalnym pasem. Obecnie dostępne są także modele samonośne, które nie wymagają pasa.

Historia pończoch jest dość zaskakująca. Początkowo ten element garderoby zaprojektowano bowiem z myślą o… mężczyznach. Nosili je przede wszystkim dyplomaci odwiedzający ważne dwory królewskie. Pończochy łączono z krótszymi spodniami. Do damskiej garderoby trafiły prawdopodobnie w XVI wieku w Anglii – opowieść głosi, że królowa Elżbieta I otrzymała w prezencie jedwabne, czarne pończochy, które tak jej się spodobały, że rozpropagowała zwyczaj ich zakładania.

Niegdyś pończochy szyto z bawełny lub jedwabiu. Pierwsze pończochy nylonowe pojawiły się na rynku w 1940 roku (nylon został odkryty przez amerykański koncern DuPont). Były to pończochy ze szwem oznaczone symbolem FF (tzw. nylony). W 1954 roku na rynek wprowadzono pończochy bezszwowe typu RHT. Koniec lat 50. XX wieku to czas, kiedy koncerny prześcigały się w produkcji najwyższej jakości nylonowych pończoch – produkty z tego okresu do dziś uchodzą za wzorzec doskonałości.  Bardzo wysokie koszty ich produkcji, przekładające się na wygórowane ceny rynkowe, sprawiły, że pończochy uważano za produkt luksusowy, który szybko ustąpił tańszym odpowiednikom

W 1959 roku Allen Gant zaprojektował i opatentował rajstopy. Ponoć impulsem do tego wynalazku były narzekania jego żony na niewygodę i czasochłonność codziennego nakładania pończoch. Wygodne rajstopy rozwiązały ten problem. Andre Courreges (ówczesny guru świata mody) upowszechnił rajstopy na swoich pokazach, a kobiety szybko zaczęły sięgać po nowy produkt propagowany przez modelki wielkiego projektanta. Producenci rozpoczęli masową produkcję rajstop z lycry. Uznano, że są one bardziej praktyczne, ponieważ nie wymagają zakładania specjalnego pasa i podwiązek. Hitem lat 60. XX wieku stała się seksowana spódniczka mini (zaprojektowana przez Merry Quandt), która doskonale prezentowała się w duecie z jednolitymi rajstopami.

Rajstopy czy pończochy?

Zastanawiasz się, czy lepiej wybrać rajstopy, czy pończochy? Rajstopy i ponczochy pełnią nieco inną funkcję. Rajstopy to uniwersalny element damskiej garderoby, po który sięgają panie w każdym wieku – od kilkulatek aż po ich babcie. Są one wygodne, praktyczne i doskonale sprawdzą się o każdej porze roku. Można je nosić do sukienki lub spódnicy. W chłodniejsze dni doskonale chronią nogi przed zimnem (wiele pań w zimie zakłada cienkie rajstopy pod spodnie).

Obecnie rajstopy dostępne są w wielu różnych rozmiarach, kolorach, wzorach i grubościach splotów. To pozwala dopasować model, który dobrze sprawdzi się na każdą okazję, podkreśli atuty figury i pozwoli zatuszować jej drobne niedoskonałości. Odpowiednio dobrany kolor i fason rajstop sprawi, że nogi wydadzą się optycznie dłuższe i bardziej smukłe. Producenci proponują również rajstopy do zadań specjalnych – np. przeciwżylakowe czy wyszczuplające (bardzo obcisły materiał wyszczupla uda i brzuszek oraz lekko podnosi pośladki).  Mnogość wzorów pozwoli dobrać idealne rajstopy pasujące do każdej stylizacji. Można je nosić do kreacji formalnych, wieczorowych oraz casualowych.

Rajstopy z ciekawymi wzorami (np. haftami i innymi aplikacjami) to doskonały sposób, aby urozmaicić wizerunek i stworzyć ciekawe zestawienie na imprezę, a klasyczne rajstopy cieliste czy czarne dobrze będą pasować do eleganckiej spódnicy ołówkowej bądź wieczorowej sukni. Nic więc dziwnego w tym, że ubieranie rajstop stało się powszechne i niewiele pań chciałoby całkowicie zrezygnować z tego elementu w swojej garderobie.

Zapomniane przez lata pończochy również wracają do łask. Powszechnie uchodzą za bardziej eleganckie, dlatego niektóre kobiety zakładają je przede wszystkim na wyjątkowe okazje (np. ślub, bankiety czy eleganckie przyjęcia). Pończochy ze szwami prezentują się bardzo kusząco, dlatego takie pończochy dobrane do Twojej ulubionej do sukienki dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą poczuć się jeszcze bardziej kobieco oraz atrakcyjnie. Cieniutkie pończochy samonośne to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Pończochy w pracy pozwolą dostosować się do sztywnego dress codu, a zarazem zapewnią w letnie dni wyższy komfort i swobodę ruchów. Wystarczy połączyć je z klasyczną spódnicą i butami z zakrytymi palcami, aby wizerunek nabrał biurowego szyku.

Wybór pomiędzy rajstopami, a pończochami tak naprawdę jest kwestią indywidualną. Wiele pań kupuje pończochy i rajstopy, ale te pierwsze rezerwuje na wyjątkowe okazje, a drugie traktuje jako wygodny dodatek do swojej garderoby.

Rajstopy i pończochy

Producenci garderoby damskiej cały czas starają się zaskakiwać klientki, dlatego obecnie w sklepach można znaleźć ciekawe połączenie – rajstopy imitujące pończochy (tzw. rajstopo ponczochy). Są to rajstopy, które posiadają wzór pasków na udach. Są one wygodne, a zarazem pozwalają uzyskać kuszący efekt, ponieważ do złudzenia przypominają seksowne pończochy. Doskonale sprawdzą się do krótkiej spódnicy czy sukienki (np. na imprezę).

Pończochy – jak nosić?

Klasyczne pończochy podtrzymywane są przez specjalny pas, który może delikatnie modelować kobiecą sylwetkę. Pasy do pończoch mają różną szerokość oraz liczbę klipsów, które pozwalają przeczepić pończochy do pasa.

Dostępne są pończochy z pasami:

  • cienkim,
  • półpełnym (około 15-20 cm),
  • pełnym (około 25-28 cm),
  • formującym (powyżej 28 cm).

Pas formujący pozwala podkreślić wcięcie w talii czy optycznie spłaszczyć nieco wystający brzuszek, ale jest mniej komfortowy w noszeniu.

Pasy różnią się także liczbą podwiązek (klipsów do doczepiania pończoch). Panie, które prowadzą aktywny styl życia, powinny wybierać pas z większą liczbą podwiązek, ponieważ dzięki temu pończochy nie będą się przesuwać (dostępne są modele nawet z ponad 10 klipsami).

Pończochy samonośne – jak nosić?

Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem są pończochy samonośne (wprowadzone na rynek w latach 60. XX wieku przez firmę Wolford). Zadajesz sobie pytanie: pończochy samonośne – jak nosić? Wykorzystujemy wysokiej jakości materiały elastyczne, dlatego takie pończochy wystarczy założyć na nogi – nie ma konieczności przypinania ich do pasa umieszczonego na wysokości bioder. Gdy prawidłowo dobierzesz rozmiar, pończochy nie powinny rolować się, przesuwać czy zsuwać z nóg. Są wygodniejsze od klasycznych pończoch z pasem. Do samonośnych pończoch ze szwami załóż buty na wysokim obcasie, ponieważ tylko wtedy nogi będą prezentować się smukło i elegancko.