Mona - Rajstopy do zadań specjalnych – kompresyjne, modelujące, z efektem push-up. - Online shop

Rajstopy do zadań specjalnych – kompresyjne, modelujące, z efektem push-up.

2019-07-30

Większość pań traktuje rajstopy jako jeden z elementów stylizacji, który dobiera stosownie do stroju. Okazuje się jednak, że rajstopy czy pończochy nie tylko chronią nogi przed zimnem i je zdobią, ale i mogą pełnić dodatkowe funkcje. Obecnie producenci szyją modele, które pomagają modelować nogi i biodra, unosić pośladki lub sprzyjają walce z cellulitem. Dostępne są również rajstopy kompresyjne poprawiające krążenie krwi i chroniące przed tworzeniem się lub rozwojem żylaków, pajączków czy obrzęków nóg. Przedstawiamy najlepsze rajstopy do zadań specjalnych, które znajdziesz w naszych liniach Support i Compression.

Rajstopy kompresyjne – kiedy warto po nie sięgnąć?

Rajstopy kompresyjne (uciskowe) mogą pełnić funkcję profilaktyczną lub terapeutyczną u osób ze schorzeniami nóg. Często są traktowane jako rajstopy przeciw żylakom, ponieważ łagodzą ból i przynoszą ulgę osobom, które mają genetyczną skłonność do żylaków. Doskonale sprawdzą się również przy „pajączkach” na nogach oraz obrzękach kostek. Zalecane są zarówno paniom, które mają stojącą pracę niekorzystną dla krążenia krwi w nogach, jak i spędzającym wiele godzin w pozycji siedzącej za biurkiem. Uciskowe rajstopy i podkolanówki kompresyjne pomagają uwolnić się od dyskomfortu, sprawiają, że wieczorem nogi nie są ciężkie i opuchnięte.

Jak działają rajstopy przeciw żylakom?

Rajstopy przeciw żylakom posiadają specjalny mechanizm, który stopniuje ucisk na nodze. Elastyczna tkanina wspomaga prawidłowe krążenie krwi w nogach, co zapobiega tworzeniu się obrzęków i żylaków. Miękki ściągacz w talii i płaskie szwy sprawiają, że rajstopy są bardzo wygodne, co również wzmacnia ich działanie terapeutyczne.

Po rajstopy kompresyjne warto sięgać, ponieważ:

 • wspomagają prawidłowe krążenie krwi w kończynach dolnych,
 • są elastyczne, dlatego dobrze dopasowują się do ciała i zapewniają najwyższy komfort noszenia,
 • łagodzą obrzęki i bóle nóg, eliminują dyskomfort,
 • przynoszą ulgę nogom przemęczonym jedną pozycją (np. wielogodzinnym siedzeniem za biurkiem czy staniem),
 • dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dlatego bez problemu można je dopasować do stroju i okazji (wyglądem nie różnią się od klasycznych rajstop).

Rajstopy kompresyjne – rodzaje

Rajstopy kompresyjne to rajstopy lecznicze, które wspomagają terapię różnych schorzeń nóg.

Dzieli się je na kilka grup ucisku. Kompresję należy dobrać stosownie do funkcji, którą rajstopy mają pełnić:

 • 1 klasa (18-21 mm Hg) – rajstopy i pończochy o tej sile nacisku sprawdzą się u osób, które mają skłonność do chorób żylnych (np. uwarunkowania genetyczne czy tryb życia narażający na pojawienie się żylaków). Można je zastosować także u osób, u których pojawiły się „pajączki” na nogach lub żylaki,
 • 2 klasa (25-32 mm Hg) – rajstopy i pończochy dedykowane osobom z niewydolnością żylną spowodowaną patologią układu powierzchniowego oraz głębokiego, u kobiet w ciąży borykających się z żylakami oraz u osób po operacjach lub skleroterapii,
 • 3 klasa (35-45 mm Hg) – rajstopy i pończochy tej klasy wspomagają terapię odwracalnego obrzęku limfatycznego. Lekarze zalecają je także u kobiet w ciąży borykających się z żylakami i obrzękami,
 • 4 klasa (powyżej 60 mm Hg) – rajstopy i pończochy dla osób cierpiących na zawansowany zespół pozakrzepowy lub nieodwracalny obrzęk limfatyczny.

Rajstopy oraz pończochy 2, 3 i 4 klasy kompresji powinno nosić się na zalecenie lekarskie (są dostępne w sklepach medycznych). Warto pamiętać, że to specjalista oceni, czy siła ucisku nie jest zbyt duża i nie zaszkodzi w prawidłowym przepływie krwi do nóg oraz wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania do leczenia uciskowego.

Noszenia rajstop uciskowych nie zaleca się przy:

 • miażdżycy tętniczej kończyn dolnych,
 • otwartych ranach na nogach,
 • stopie cukrzycowej,
 • dużej niewydolności serca,
 • ostrych stanach zapalnych skóry lub tkanek podskórnych.

Rajstopy 1 klasy kompresji z powodzeniem można kupić w sklepach z bielizną. Można je nosić profilaktycznie przy skłonnościach do żylaków, obrzękach, bólach i zmęczeniu nóg.

Dostępne są także specjalne rajstopy kompresyjne ciążowe posiadające część majtkową uszytą z elastycznej tkaniny, która już od samego dołu dobrze podtrzymuje powiększający się brzuszek. Niewygodną gumę producenci zastępują tutaj paskiem regulowanym guzikami. To pozwala dopasować rajstopy do zmieniających się kształtów przyszłej mamy, uniknąć ucisku na brzuch i zagwarantować najwyższy komfort.

Jak wybrać rozmiar rajstop uciskowych?

Rajstopy lecznicze (uciskowe) muszą być bardzo dobrze dopasowane, dlatego należy bardzo dokładnie zmierzyć nogi – tuż nad kostkami, w połowie łydek, pod kolanami, w połowie ud oraz 5 cm od krocza. Najlepiej, gdy pomiaru dokona wykwalifikowany specjalista. Dzięki temu rajstopy w 100% spełnią swoją funkcję terapeutyczną.

Jak zakładać rajstopy kompresyjne?

Rajstopy kompresyjne najlepiej jest zakładać rano (zaraz po przebudzeniu), ponieważ nogi nie są wtedy jeszcze opuchnięte. Najwygodniej jest przyjąć pozycję leżącą i unieść nogi, ponieważ takie rajstopy są bardziej obcisłe od klasycznych i mogą nastręczać drobne trudności podczas ubierania. Nogawkę należy zrolować obiema rękami aż do piętki, rozciągnąć ją i naciągnąć na palce oraz piętę, a następnie równomiernie rozciągnąć na łydce. Kolejnym krokiem jest postawienie stóp na podłodze i naciągnięcie rajstop na uda i pośladki oraz delikatne wygładzenie ewentualnych nierówności.

Rajstopy modelujące

Bardzo dużą popularnością cieszą się rajstopy modelujące (określane także jako rajstopy wyszczuplające). Posiadają one wysoką, elastyczną i wzmocnioną część majteczkową (często zaczyna się ona tuż pod biustem). Dzięki temu rajstopy doskonale spłaszczają zbyt krągły brzuszek, pomagają wymodelować wcięcie w talii i optycznie wyszczuplić biodra. Rajstopy wyszczuplające są w stanie optycznie odjąć sylwetce kilka kilogramów. Doskonale sprawdzą się one na wyjątkowe okazje, gdy szczególnie zależy nam na dobrym wyglądzie. Są to najlepsze rajstopy do obcisłych sukienek na wszelkiego typu imprezy. Dzięki nim nawet panie nie do końca zadowolone ze swojej sylwetki poczują się pięknie i kobieco. Rajstopy modelujące od Mona Collection znajdziesz w naszej linii Support.

Rajstopy push up

Modele typu push up to kolejna propozycja wśród rajstop do zadań specjalnych. Rajstopy push up lekko unoszą i podkreślają pośladki. Część majteczkowa jest uszyta z pasów uciskających, które ładnie zaokrąglają pośladki, a zarazem lekko modelują uda. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim do obcisłych sukienek i spódnic podkreślających kobiece kształty. Z powodzeniem można je założyć także do dopasowanych spodni połączonych z krótszą bluzką.