Po czym poznać dobre rajstopy? - Sklep Internetowy Mona
Menu

Po czym poznać dobre rajstopy?

2019-07-03

Dobrej jakości rajstopy są trwałe, wygodne i niemal niewyczuwalne, ładnie prezentują się na nodze i nawet po wielu praniach prezentują się jak nowe. Po czym poznać dobre rajstopy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wysokiej klasy rajstopy, w których na pewno nie pojawią się oczka już po pierwszym założeniu.

Najlepsze rajstopy – czy cena przesądza o jakości?

Rozpiętość cenowa rajstop jest dość duża. Można je kupić zarówno za kilka, jak i kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Na cenę wpływ ma m.in. marka, surowce, z których składa się wykorzystany do ich produkcji materiał oraz grubość rajstop (DEN). Jeśli chodzi o tę ostatnią cechę, do bardziej kosztownych należą rajstopy o grubości 40-100 DEN.

Ceny klasycznych rajstop o grubości 15-20 DEN wahają się w granicach od około 4-5 do 20 zł, za rajstopy o grubości 40-100 DEN trzeba zapłacić już nieco więcej (ceny zaczynają się od około 7-10 zł). Za modne wzory (np. aplikacje czy ażurowe wstawki) trzeba dopłacić około 30%. Droższe są również rajstopy modelujące oraz lecznicze (rajstopy przeciwżylakowe i inne dostępne w aptekach mogą kosztować nawet 70-300 zł).

Najtańsze modele często są wykonane z niskiej jakości tworzyw. Zazwyczaj szybko się zaciągają i pękają. Wiele do życzenia pozostawiają również ich kolory, które nienaturalnie prezentują się na nodze (np. lekko wpadają w żółty lub pomarańczowy).

Najlepsze rajstopy kosztują więcej, ale w zamian są bardzo wygodne, nie rozciągają się, nie rolują na nodze, nie zaciągają i nawet po wielu praniach wyglądają tak samo jak wtedy, gdy zostały wyciągnięte z opakowania. Oferujemy najwyższej jakości rajstopy z wysokogatunkowych tworzyw, które znajdziesz online lub w dobrych sklepach sprzedających bieliznę. Specjalistyczne sklepy na bieżąco śledzą nowości rynkowe, dbają o najwyższą jakość asortymentu, dobierają wyroby z wysokiej jakości surowców.

Rodzaje rajstop – materiał ma duże znaczenie

Zastanawiasz się, po czym poznać dobre rajstopy? Jednym z najważniejszych czynników przesądzającym o ich jakości jest materiał, z którego zostały wyprodukowane. Rodzaje rajstop powinny być dopasowane przede wszystkim do pory roku, zakładanego stroju (inne rajstopy pasują do powiewnej letniej spódnicy, inne do eleganckiej sukni wieczorowej, a jeszcze inne do wełnianej zimowej sukienki w stylu casualowym) oraz typu sylwetki i noszonego rozmiaru.

Obecnie w produkcji rajstop wykorzystuje się materiały naturalne i syntetyczne. Ich połączenie gwarantuje, że rajstopy są delikatne i miękkie w dotyku, a zarazem pozwalają skórze oddychać i stają się odporne na rozciąganie oraz inne uszkodzenia. Włókna syntetyczne przede wszystkim nadają rajstopom elastyczności (dzięki temu dobrze dopasowują się do sylwetki i ładnie układają na nogach) i wzmacniają ich konstrukcję. Początkowo producenci stosowali nylon, który był bardzo wytrzymały. Niestety szybko się on odkształcał, dlatego panie przyzwyczajone do jakości współczesnych rajstop raczej zrezygnowałyby z noszenia tych z dodatkiem nylonu.

W nowoczesnych rajstopach stosuje się najczęściej:

  • Poliamid – rajstopy z włókna poliamidowego są bardzo odporne na rozerwanie i przetarcie. Większy dodatek tego syntetycznego surowca bardzo często stosowany jest w rajstopach wzorzystych, ponieważ pozwala rozciągnąć wzory i ładnie dopasować je do ciała (nie tracą one swoich kształtów).
  • Elastan –  jest to bardzo elastyczne włókno syntetyczne, które gwarantuje utrzymanie formy i chroni rajstopy przed odkształceniami. Jego dodatek sprawia, że rajstopy doskonale dopasowują się do sylwetki. Pranie rajstop z dodatkiem elastanu jest bezpieczne, ponieważ włókno to sprawia, że dobrze powracają one do swoich kształtów.
  • Poliester – jest to włókno syntetyczne, które nie cieszy się zbyt dobrymi opiniami w świecie mody. Warto jednak wiedzieć, że jego niewielki dodatek do rajstop zwiększa ich odporność na rozciąganie i zmiany temperatury (z tego powodu domieszki poliestrowe często trafiają do bawełnianych lub wełnianych rajstop zimowych i kryjących legginsów).
  • Akryl – włókno, które jest syntetycznym odpowiednikiem wełny. Rajstopy akrylowe doskonale sprawdzą się na zimę. Są ciepłe i miękkie, a zarazem nie mechacą się, nie gniotą i schną o wiele szybciej niż naturalne rajstopy wełniane.
  • Lycra – dodatek lycry sprawia, że rajstopy stają się bardziej sprężyste. Lycrę często stosuje się w rajstopach przeciwżylakowych oraz przeciwcellulitowych, ponieważ dobrze uciska ona nogę.
  • Lureks (przędza metalizowana) – odporne na rozciąganie włókno syntetyczne, które sprawia, że rajstopy ładnie się błyszczą. Przędza ta trafia do rajstop wieczorowych – takie rodzaje rajstop czasami nosi się również na co dzień (np. do eleganckiej spódnicy ołówkowej).

Wykorzystujemy także materiały naturalne:

  • Bawełna – bawełnę stosuje się zwykle w rajstopach zimowych. Łączy się ją z poliamidem, elastanem lub lycrą, aby rajstopy stały się rozciągliwe. Rajstopy bawełniane są miękkie, dobrze chłoną wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Drobny dodatek bawełny (np. 1%) do cienkich rajstop z włókna poliamidowego podnosi ich komfort noszenia.
  • Wełna – rajstopy wełniane dobrze chronią nogi przed niską temperaturą i wiatrem, dlatego idealnie sprawdzają się na jesień i zimę. Warto wybierać te z większym dodatkiem włókien sztucznych (poliamidu, akrylu czy poliestru), ponieważ lepiej dopasują się do sylwetki, będą odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, mechacenie i rozciąganie, a pranie rajstop będzie bezpieczniejsze.

Po czym poznać dobre rajstopy? Zwróć uwagę na wykończenia

Podczas doboru rajstop warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaje włókien wykorzystywanych do ich produkcji, ale także na wykończenia. Dostępne są rajstopy z pasem uciskowym lub bezuciskowym. Pas uciskowy pomaga wymodelować sylwetkę, dlatego po takie modele mogą sięgnąć panie, którym zależy, aby lekko spłaszczyć i utrzymać w ryzach brzuszek oraz delikatnie wymodelować zbyt krągłe biodra. Rajstopy z pasem bezuciskowym są wygodniejsze, ale mogą podkreślić wszystkie fałdki, dlatego nie cieszą się dobrymi opiniami wśród kobiet noszących rozmiar plus size. Wygodniejszy będzie pas szeroki, który dobrze sprawdzi się np. pod sukienkę. Wąski pas może wrzynać się w brzuch, dlatego jest mniej komfortowy. Pod spódnice i spodnie z niższym stanem, lepiej jednak wybierać rajstopy biodrówki, które nie będą wystawać poza linię ubrania (sprawdzą się one jednak jedynie dla szczuplejszych osób).

Dostępne są rajstopy majtkowe i bezmajtkowe. Rajstopy z częścią majteczkową są bardziej wytrzymałe i mniej się zaciągają. Lepiej chronią one przed chłodem, dlatego dobrze sprawdzą się na nieco chłodniejsze dni.

Najlepsze rajstopy – z klinem czy bez?

Podczas doboru idealnych rajstop, warto zwrócić uwagę na klin, który jest uszyty z nieco grubszego materiału. Klin sprawia, że rajstopy są mocniejsze i nie przerywają się. Zwykle rajstopy w najmniejszych rozmiarach nie posiadają klina, w średnim rozmiarze mają niewielki klin, a największe rozmiary mają większy klin (zakrywający nie tylko strefę intymną, ale także część pupy). Panie noszące rozmiar plus size mogą rozważyć zakup rajstop z dwoma klinami – wzmocnienia pozwolą na lepsze rozciąganie i uchronią rajstopy przed przerwaniem.

Najlepsze rajstopy mają kliny z naturalnej bawełny, która doskonale chłonie pot i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Rajstopy z klinami uszytymi z tkanin syntetycznych są mniej wygodne, ponieważ nie pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Zwróć uwagę na szwy

O komforcie noszenia rajstop przesądzają także szwy. Powinny być one elastyczne, aby nie uciskały nóg i nie powodowały dyskomfortu podczas noszenia. Grubsze szwy mogą być widoczne pod sukienką, dlatego warto wybierać modele ze szwami płaskimi (tzw. konstrukcja „brzeg do brzegu”), które są cieniutkie.

Panie mogące pochwalić się długimi, smukłymi nogami, mogą sięgnąć po rajstopy stylizowane na retro (przypominają dawne rajstopy nylonowe). Posiadają one widoczne szwy, biegnące pośrodku rajstop na całej długości nóg.

Wzmocnienia w strefie palców i na pięcie

Wzmocnienia w strefie stopy podnoszą wytrzymałość rajstop. Większość modeli posiada zgrubiony materiał na palcach, rzadziej zgrubienie stosowane jest również na piętach. Wzmocnienia i szew na końcu palców chronią przed przetarciami i zaciągnięciami delikatnej tkaniny podczas chodzenia (np. przez paznokcie czy szorstką skórę na piętach). Gdy zależy ci na najwyższej jakości, możesz wybrać rajstopy ze wzmocnieniem zakończonym dodatkowym szwem, który chroni przed oczkami. Ewentualne zaciągnięcie dyskretnie pozostanie wtedy w strefie palców i nie przesunie się na całą nogę.