Jak dbać o rajstopy? - Sklep Internetowy Mona

Jak dbać o rajstopy?

2019-07-30

Bardzo dużo pań zakłada rajstopy lub pończochy do pracy, na spotkania formalne, wieczorne wyjścia czy uzupełnia nimi codzienną garderobę. W wielu firmach obowiązuje ścisły dress code, który wymaga, aby nosić rajstopy i obuwie z zakrytymi palcami nawet w największe upały, dlatego kobiety sięgają po wersje o niskim DEN, które są cieniutkie i bardzo delikatne. Wcale nie musimy jednak traktować rajstop i pończoch jako produktu jednorazowego, który po jednym dniu nadaje się tylko do wymiany. Wystarczy wybrać dobrej jakości rajstopy i odpowiednio o nie dbać, aby wydłużyć ich żywotność. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o rajstopy.

Wybierz produkt dobrej jakości

Zastanawiasz się, jak dbać o rajstopy? Jeśli chcesz dłużej cieszyć się zakupionymi rajstopami, wybierz produkty wysokiej jakości. W swoim składzie powinny one mieć minimum 15% lycry lub elastanu. Trwalsze są modele ze wzmocnionymi palcami i częścią majteczkową oraz nieco grubsze i nieprzezroczyste. Rajstopy z deseniami i stylizowane o DEN 60 nie rozciągają się tak szybko jak cieniutkie modele o grubości 6-8 DEN. Dobrej jakości rajstopy znajdziesz w sklepach z bielizną, a w Mona Collection zapewnimy Ci najwyższej jakości produkty. Noszenie rajstop zakupionych na przypadkowej stacji benzynowej czy w kiosku niestety może oznaczać, że zakup będzie mniej trwały.

Ubieranie rajstop – pamiętaj o kilku zasadach

Rajstopy często zaciągają się podczas ich zakładania, co skutkuje późniejszym pojawieniem się na nich oczek.

Gdy chcesz tego uniknąć, zadbaj, aby ubieranie rajstop nie było czynnością wykonywaną w pośpiechu:

  • zdejmij pierścionki, bransoletki, zegarek,
  • usiądź na krześle lub krawędzi łóżka i zadbaj, aby obok nie znajdowały się przedmioty o chropowatej strukturze, które mogłyby zaciągnąć nitkę w rajstopach,
  • zbierz rajstopy w obu dłoniach aż do części palcowej,
  • nałóż rajstopy równomiernie na palce i kostki,
  • równo rozmieść piętę,
  • powoli rozprowadź rajstopy na łydkach,
  • wstań i rozwiń całe rajstopy równo rozprowadzając je na nogach.

Zbyt gwałtowane naciąganie i przesuwanie rajstop grozi zaciągnięciem nici i stworzeniem tzw. oczka. Panie o dłuższych paznokciach powinny szczególnie uważać, aby nie zaciągnąć delikatnego materiału. Przed ubieraniem rajstop można nałożyć na nogi odrobinę balsamu do ciała, który wygładzi szorstką skórę.

Noszenie rajstop

Rajstopy lub pończochy w pracy, na spacerze czy podczas podróży mogą się zaciągnąć. Zaciągnięte nitki lub niewielkie oczko możesz posmarować bezbarwnym lakierem do paznokci, co zabezpieczy materiał przed dalszym rozdzieraniem.

Polecanym trikiem jest także zamoczenie rajstop przed pierwszym założeniem, ich wysuszenie i umieszczenie na kilka godzin w zamrażalniku. Wiele pań twierdzi, że taki trik przedłuża trwałość rajstop.

Pranie rajstop

Rajstopy należy traktować jak bieliznę, dlatego niezbędne jest ich pranie po każdym użyciu. Jak powinno wyglądać prawidłowe pranie rajstop? Cienkie i delikatne rajstopy (DEN 6-8, DEN 15-20 czy DEN 30) najlepiej jest prać ręcznie w zimnej wodzie (około 30 stopni C). Do wody należy dodać delikatny detergent. Możesz wykorzystać nie tylko płyn do prania ręcznego, ale i delikatny szampon (upewnij się, że detergent nie zawiera środków wybielających, które mogłyby uszkodzić włókna).  Upranych rajstop lepiej nie wyżymać, ale ułożyć je na grubym ręczniku i delikatnie ścisnąć, aby woda w niego wsiąknęła. Podczas suszenia należy zadbać o równe rozwieszenie rajstop – dzięki temu zachowają swój kształt.

Grubsze rajstopy jesienne i zimowe (np. o DEN 60 czy DEN 250-300) można prać mechaniczne. Aby pranie rajstop w pralce było bezpieczne, należy wybrać program z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni C (idealny będzie program do delikatnych tkanin, który nie wykorzystuje zbyt intensywnego wirowania). Rajstopy należy włożyć do specjalnego woreczka (można go zastąpić skarpetką lub poszewką), który ochroni je przed mechaceniem i zawijaniem w inne ubrania prane w tym samym bębnie. Uprane rajstopy należy powiesić na suszarce lub sznurze na pranie (suszenie w suszarce bębnowej lub na kaloryferze może przyspieszyć niszczenie tkaniny).